Araç Kamerası Sistemi

Anasayfa

Araç Kamerası Sistemi

Ev, iş yeri gibi mekanlarımızı korumakta kullandığımız ama ülke olarak hep göz ardı ettiğimiz araç içi güvenlik kamera sistemleri ve gprs kullanımı artık ülke genelinde zorunlu hale gelmektedir.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün 16.02.2017 tarih ve 35662 sayılı yazısı gereği, “Başta terör olayları olmak üzere, meydana gelen adli olayların araştırılması, delillere ve faillerine ilişkin bilgilere hızla ulaşılması ve nihai olarak suçların aydınlatılabilmesi amacıyla şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs, otobüs ve okul servisi cinsi taşıtlarda en az 7(yedi) gün süreyle kayıt yapabilen, ön, dış ve iç kamera ile kayıt cihazlarının ve gprs sisteminin bulundurulması ve aktif halde tutulması zorunlu olacaktır.”

Bu bağlam da önce şoförlerimizi sonra da halkımızı bilgilendirmek öncelikli olarak bizim gibi güvenlik danışmanlarına düşmektedir. Peki bir çok ülkede yıllardır zorunlu tutulan Araç içi güvenlik kamerası ve gprs sistemi nedir? Ve bize ne gibi faydalar sağlamaktadır?

Araç içi kamera ve gps sistemleri üretilen her araçta bulunması gereken temel güvenlik donanımı haline geldi. Kaza sonrası araçların aldığı pozisyon nedeni ile hiçbir suçu olmayan fakat son durum baz alındığı ve tutanaklar ona göre düzenlendiği için tüm suçun üzerine kaldığı, haklılığını bir türlü ispat edemeyen ve tüm masrafların ödendiğı bir çok olay var. Hiç birimiz bu gibi durumlara düşmek istemeyiz.

Trafik aktığı ve bizler de trafiğin içinde olduğumuz sürece kaydedilmesi gereken her duruma açık olduğumuzu unutmamak gerekir. Bu bir gezi de olabilir olay da olabilir, kaza da olabilir. Bazen kimselerin olmadığı yerlerde şahide ihtiyaç olduğu durumlar da olacaktır elbet, bu durumda her zaman bizlere en çok faydası olan canlı tek şahit araç içi kameralardır.

Bunun yanında ticari ve kamunun faydalandığı araçlarda çoklu araç içi kameraların yanında yer ve konum bildiren gps sistemleri de bulunmalıdır. Kameralar kamu güvenliği için artık olmazsa olmazlar haline gelmiştir.

Aracımızın içinde bulunduracağımız bir kamera bizleri birçok şaibeli durumdan kurtaracaktır. Peki nedir bu durumlar;

1-  Bir kamera alarak aracınızı 24 saat gözleyen sadık bir bekçi edinmiş olursunuz.

2- Kaza anında yaptığı kayıtta her şeyi çektiği için kimse karşı taraf ile gereksiz münakaşa husumet ve fiili olaya girmeyeceğinden sükunet ve sulh korunmuş olacaktır. Kimin haklı kimin haksız olduğu kayıtlarda bellidir.

3- Polis ve diğer kolluk kuvvetlerimizin işini önemli ölçüde rahatlatacak ve daha tarafsız olmalarını sağlayacak bir ek donanımdır.

4- Daha önce defalarca yaşanmış olan alkollü veya başka madde etkisi altında kaza yapan şoförlerin kazadan sonra şoför değişimi yaparak sanki kazayı başkası yapmış gibi göstererek karşı tarafı suçlu gösterdiği durumları bertaraf etmek için en etkili yöntemdir.

5- Sizin hiçbir kusurunuzun olmadığı durumlarda sizin haklılığınızı kanıtlayacak tek şahit kamera olacaktır.

6- Aracınızın park halindeki kazalarında, çarpıp kaçan veya aracınıza başka türlü zarar veren her fail aracınızın kamera kayıtlarında görünür olacağı için kimse haksızlığa uğramaz.

7- Trafik akışı sırasında trafik kurallarını ihlal edip başka sürücü ve yayaların hayatını hiçe sayan kural tanımaz sürücülerin ifşası ve ceza alması için gerekli görüntü ve belgeler elinizde olacaktır.

8- Her tür ticari araçta olabilecek kavga, gasp, kaçırma, soygun, yaralama veya cinayet gibi nahoş durumlarda polis için suçluyu bulacak gerekli ipuçları ve eşgal bilgileri yer ve konum bilgileri kayıtlarda bulunacağı için toplumsal faydalarını da göz ardı etmemek gerekir. Bu gibi kötü olayların çoğunu bertaraf edecektir.

9- Sizin aracınızla alakadar olmasa bile çevrede olan olaylarda (hırsızlık, kapkaç, başka araçların kazaları, toplumsal olaylar vs.) gibi kayıtları belirleyici etken olarak kullanılabilir.

10- Bu işi meslek ve gelir kapısı haline getirmiş olan kötü niyetli şahısların sizlerden para alabilmek için bilerek aracınızın önüne atlayıp çarpmışsınız gibi davranarak sizi zor duruma düşürmesini ve paranızı almasını engelleyebilmek için gerekli bir donanımdır (olmaz demeyin birçok video kayıtlarında bu gibi olaylar mevcuttur).

11- Aracınız çalındığında nerede olduğu çok kolay belirlenecek ve hem aracınızın güvenliği sağlanmış olacak hem de failler polis veya diğer kolluk kuvvetleri tarafından çok çabuk yakalanabilecektir.

Aracınızla karışacağınız her tür kötü durumun telafisini sağlayabilecek yegane donanımın araç içi kamera ve gps sistemleri olması ve artık çok daha kolay ulaşılabilir olması, teknik özellikleri ile her hava koşulunda gece ve gündüz şartlarında çekim yapabilmesi bu cihazları vazgeçilmez bir donanım haline getiriyor. Ancak her şey de olduğu gibi kamera ve gprs sistemi alırken de dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar vardır. Ev ve iş yerlerimiz de kullandığımız sistemler araçlar için uygun değildir. Bu tür sistemler teknik olarak farklı tasarlanmıştır. Sırf denetimlerden geçmek adına bu sistemi ucuza getirmeyi düşünmek, sonrasında pişmanlık duyacağınız birçok olayı beraberinde getirebilir. Her şeyden önce alacağınız sistemlerin ve hizmetin ne sunacağını ve ne fayda sağlayacağını iyi analiz etmek gerekir. Mümkün ise bu kameraların aracımızın içi, önü, arkası ve yanlarını çekebilen modelleri tercih etmemiz bizler için daha faydalı olacaktır.

Hepinize kazasız günler ve esenlikler dilerim.

 

Ekin ÖZTÜRK